Terapia uzależnień – NFZ czy prywatnie

Terapia uzależnień – NFZ czy prywatnie

Alkoholizm i narkomania to najczęstsze uzależnienia, z którymi borykają się Polacy. Niestety nadal w wielu przypadkach wiele osób nie jest w stanie samodzielnie zmotywować się do rozpoczęcia terapii uzależnień. Przez to w wielu przypadkach zerwanie z uzależnieniem staje się niezwykle trudne, a do tego wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, co może prowadzić nawet do zgonu. Dlatego tak ważne jest poszerzanie świadomości, pomoc bliskich w przekonaniu, że terapia jest niezbędna, aby nałóg przestał przejmować kontrolę nad Twoim życiem. Do wyboru masz dziś terapie NFZ lub prywatne – sprawdź, którą opcję warto wybrać.

Na czym polega terapia uzależnień na NFZ?

Każda uzależniona osoba może skorzystać z refundacji leczenia z Narodowego Funduszu Uzależnień. Będzie to możliwe, gdy alkoholik lub narkoman w stanie trzeźwości uda się do poradni leczenia uzależnień w celu ustalenia terminu, kiedy rozpocznie się pierwsza terapia uzależnień NFZ. Warto spróbować załatwić tę sprawę telefonicznie, bo bardzo często jest to możliwe. Do wyboru będziesz mieć leczenie indywidualne ze specjalistą, który pomoże Ci przezwyciężyć nałóg, lub też grupowe, w którym weźmie udział nie tylko psychoterapeuta, ale też kilka innych osób, borykających się z podobnym uzależnieniem, jak Ty lub bliska Ci osoba.

Jednak nie da się ukryć, że najwięcej korzyści możesz zyskać, gdy zdecydujesz się na terapię w całodobowym ośrodku. Tam też będziesz mógł w każdej chwili skorzystać z pomocy specjalistów i odciąć się od negatywnych bodźców. Dla wielu osób ta metoda przynosi najwięcej korzyści, szczególnie jeśli stawiają dopiero pierwsze kroki w kierunku stanu pełnej trzeźwości.

Oczywiście zaletą terapii na NFZ jest to, że nie musisz płacić za leczenie. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że konieczne jest posiadanie aktywnego ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia. Do tego wszystkiego niestety często ta opcja wiąże się z nieco dłuższymi kolejkami i koniecznością oczekiwania na kolejne wizyty czy na wolne miejsce w ośrodku.

Terapia uzależnień na NFZ

Zalety prywatnych terapii uzależnień

Alternatywą może być rozpoczęcie leczenia prywatnego. Wtedy jednak musimy przygotować się na konieczność zapłacenia za terapię. Zaletą tej opcji są zazwyczaj znacznie mniejsze kolejki, a zatem możliwość odbywania większej liczby spotkań z terapeutą w ciągu miesiąca, czy też szybsze znalezienie wolnego miejsca w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień.

Podczas wybierania najlepszego sposobu leczenia zwróć uwagę na takie kwestie jak cennik, sposób leczenia, doświadczenie i kwalifikacje zespołu terapeutów, standard danego ośrodka, lokalizacja czy liczbę terapeutów. Cenną wskazówką mogą być też opinie wcześniejszych osób, które na przestrzeni lat korzystały z pomocy konkretnego specjalisty czy też zdecydowały się na leczenie w wybranym ośrodku leczenia uzależnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *