Okulista Kraków – z jakimi dolegliwościami powinniśmy  się do niego wybrać?

Okulista Kraków – z jakimi dolegliwościami powinniśmy się do niego wybrać?

Problem ze wzrokiem może dotyczyć znacznej części  Polaków. Przeważająca część skarży się na uczucie zmęczonych i ciężkich powiek, zaczerwienienie czy pieczenie oczu. Dlatego z roku na rok pomnaża się liczba pacjentów, którzy wymagają korekcji wad wzroku poprzez okulary czy szkła kontaktowe. Mało tego, ponoć u co trzeciego Polaka po 60. roku życia diagnozowana jest zaćma, związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia cukrzycowa czy zakrzep żyły środkowej siatkówki – choroby wymagające interwencji lekarza okulisty. Kraków, jako miasto od lat uznawane za jedno z najbardziej zanieczyszczonych istotnie wpływa na stan wzroku swoich mieszkańców – smog z pewnością nie jest ich największym sprzymierzeńcem. Niemniej jednak jest też jednym z większych ośrodków miejskich, które co krok oferują pomoc lekarza okulisty.

okulista kraków

Czym zajmuje się okulista? 

Okulista to specjalista zajmujący się leczeniem, diagnostyką oraz profilaktyką chorób oka a także jego aparatów pomocniczych w postaci powiek, spojówek, narządu łzowego czy mięśni zewnętrznych. 

Kiedy wybrać się do okulisty?

Niestety bywa i tak, że wizyta u okulisty często jest ostatnim o czym myślimy, co zdecydowanie jest bardzo niepoważnym zachowaniem. W efekcie na leczenie wielu chorób jest zwyczajnie za późno, jak chociażby w przypadku nowotworów oka. Lekarze okuliści mówią, że choroba ta jest bardzo trudne do leczenia, właśnie ze względu na jej późną wykrywalność. Osoby dorosłe powinny wykonywać kontrolne badania okulistyczne regularnie, raz do roku.

Okulista Kraków oprócz regularnych wizyt, przyjmie na konsultację w przypadkach nas niepokojących, a więc przekrwienia oka, światłowstrętu, mrużenia oczu w trakcie czytania, zaburzeń pola widzenia, bólów oczodołu, niezdiagnozowanych bólów głowy, nawracających stanów zapalnych spojówek i powiek czy nawet zwiększonej częstotliwości mrugania. 

Jakie choroby leczy okulista Kraków?

Wśród najczęściej diagnozowanych chorób przez okulistę to:

  • wady wzroku, krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, prezbiopia, 
  • choroby powiek – podwinięcie powieki, zmiany barwnikowe, złośliwe bądź łagodne guzy powiek, rak powiek,
  • choroby spojówek – zespół suchego oka, wylew podspojówkowy, zapalenie spojówek,
  • choroby oczodołu – jaskra, ropowica, zapalenie oczodołu,
  • choroby gałki ocznej – zaćma, zapalenie rogówki, bielmo, 
  • choroby narządu łzowego – zapalenie kanalika łzowego, zapalenie gruczołu łzowego,
  • choroby nerwu wzrokowego – np. zapalenie nerwu wzrokowego.

 

okulista kraków

Jak przebiega wizyta w gabinecie okulistycznym oraz jakie badanie może wykonać lekarz?

Standardowa wizyta u okulisty Kraków obejmuje wywiad lekarski, badanie pola widzenia, ocenę ostrości wzroku do dali, ocenę ostrości wzroku do bliży, badanie dna oka, badanie oka w lampie szczelinowej, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i szczegółową ocena nerwu wzrokowego. 

Oprócz podstawowych badań diagnostycznych okulista wykonuje także zaawansowane zabiegi chirurgiczne w postaci chirurgii refrakcyjnej. Przeprowadza też operacje leczące zaćmę oraz bardziej skomplikowane zabiegi w postaci witrektomii i iniekcji doszklistkowych leczących choroby siatkówki. 

Jak samemu dbać o wzrok?

Zanim jednak udamy się do okulisty warto zadbać o swój wzrok już wcześniej. Okuliści informują, że podstawowym elementem w zapobieganiu chorób oczu jest zdrowy styl życia. A więc stosowanie zbilansowanej diety, niepalenie tytoniu, ochrona oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym. Niewyraźne i słabe widzenie może być symptomem zmęczenia oczu po wielu godzinach spędzonych przy komputerze lub telewizorze. Jest jednak rzeczą prawdopodobną, że stanowi ostrzeżenie poważniejszych problemów ze wzrokiem. Dlatego można również zminimalizować ryzyko pogorszenia się widzenia poprzez wzmacnianie się preparatami na bazie witamin i minerałów. Przy czym musimy pamiętać, że że stosując suplementy wzmacniające wzrok działamy wspomagająco a nie leczniczo.  Dlatego często wizyta u okulisty jest nieodzowna. Taką możliwość daje nam okulista Kraków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *