Endoskopia – małoinwazyjna technika operacyjna

Endoskopia – małoinwazyjna technika operacyjna

Neurochirurgia to jedna z najtrudniejszych nauk. Ta specjalność koncentruje się na operacjach mózgu, lecz coraz częściej przekłada się na operacje kręgosłupa, głównie chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowo krzyżowego. Dzięki nieustannemu rozwojowi, innowacyjnym procesom leczenia oraz nowoczesnym technologiom cyfrowym neurochirurgia z sukcesem dba o zdrowie pacjentów. Jednak świadomość tego, że nie zawsze musimy kłaść się pod przysłowiowy nóż wciąż jeszcze w nas kuleje. Poniżej wyjaśniamy czym jest zabieg endoskopowy, dzięki któremu operacje na tak delikatnych strukturach jak mózg czy kręgosłup, są mniej inwazyjne.

Operacje endoskopowe – krok po kroku

To w tej chwili najnowocześniejsza, najbezpieczniejsza i najmniej inwazyjna metoda leczenia. Należy także do najbardziej finezyjnych. Przeprowadzana jest ona z zastosowaniem zaawansowanych technologicznie urządzeń. Pacjent zostaje zakwalifikowany do zabiegu operacyjnego po wcześniejszej konsultacji z ortopedą i anestezjologiem, przed którymi powinien wykonać badanie krwi, EKG, obligatoryjne jest także wykonanie diagnostyki obrazowej w postaci rezonansu magnetycznego oraz/lub RTG. Pozwala to zminimalizować zakres ingerencji w układ kostno-stawowy kręgosłupa. W czasie endoskopii kręgosłupa neurochirurg przeprowadza nacięcie na skórze, mniejsze niż dwa centymetry, tworząc przestrzeń do miejsca zwężenia kanału kręgowego za pomocą specjalnej rurki. To przez nią wprowadza endoskop i z pomocą instrumentów w postaci miniaturowych diamentowych wierteł oraz mikronożyczek otwiera kanał kręgowy, usuwając w ten sposób np. przepuklinę krążka międzykręgowego. Finalnie zakładane są szwy i opatrunek, po którym pozostaje niewielki ślad pooperacyjny.Towarzyszy temu niezwykła precyzja, która połączona z rzetelnością zmniejsza utratę krwi, skraca hospitalizację oraz minimalizuje ryzyko poprawy operacji.

Operacje endoskopowe są wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Pacjent zazwyczaj jest w stanie wstać już po godzinie po operacji, a w pierwszej dobie po operacji wypisywany jest do domu. Mała ingerencja w mięśnie przykręgosłupowe, śladowa utrata krwi, krótki pobyt w szpitalu – wszystkie te czynniki przekładają się na małe ryzyko zakażenia i znikomy odsetek powikłań, ale też na natychmiastowe ustąpienie dolegliwości i szybki powrót do aktywności fizycznej. Między innymi dlatego endoskopia to jedna z najczęściej stosowanych metod operacyjnych.

Endoskopia

Jakie inne techniki może zaproponować neurochirurg?

Endoskopia należy do mało inwazyjnych technik operacji kręgosłupa lecz nie jest jedyną. Do mało inwazyjnych technik operacyjnych neurochirurgii należą także: nukleoplastyka, mikrodiscektomia, laminektomia, wertebroplastyka, foraminotomia i discogel.

Pacjent musi wiedzieć, na jakie postępowanie w leczeniu pozwala neurochirurgia, biorąc pod uwagę choroby układu nerwowego i choroby kręgosłupa. Powinien mieć świadomość, jakie metody leczenia preferuje także neurochirurg, do którego się zgłasza oraz czego od niego oczekiwać. Tylko w ten sposób będzie w stanie dobrze podejść do całego procesu leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *