Smog a ciąża – co warto wiedzieć o zanieczyszczeniu powietrza

Smog a ciąża – co warto wiedzieć o zanieczyszczeniu powietrza

Zastanawiasz się, czy jest jakąś korelacją między elementami takimi jak smog a ciąża? W poniższym artykule zwięźle postaramy odpowiedzieć się na to pytanie!

Czym jest smog

Nazwa „smog pochodzi od dwóch angielskich słów „smoke” and „fog”, które oznaczają kolejno dym i mgłę. Wzięła się ona z tego, że smog w wyglądzie przypomina mgłę, bowiem jest gęstą zawiesiną. To co odróżnia go jednak od mgły to jego zawartość. Składa się on bowiem z pyłów zawieszonych, które produkowane są w procesach produkcyjnych i podczas spalania spalin samochodowych. Smog ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, przede wszystkim na układ oddechowy. Czy jest jednak jakaś zależność między smogiem a ciążą?

smog a ciąża

Jaka jest zależność: smog a ciąża?

Jak wykazują badania przeprowadzone w Szanghaju, smog może mieć negatywny wpływ na płodność człowieka. Głównie odbija się on na jakości plemników oraz na ilości produkcji ejakulatu przez mężczyzn. Kobiety, które narażone są na ciągłe oddziaływanie smogu, mogą również mieć problemy z płodnością. Co więcej, smog oddziałuje również na rozwój dzieci w ich młodym etapie życia. Jak się okazuje, niemowlęta w zanieczyszczonych miastach częściej cierpią z powodu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, a także mają niższą objętość wydechową płuc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *