Jak leczyć skazę białkową?

Jak leczyć skazę białkową?

Jednym z najczęściej występujących uczuleń u dzieci jest skaza białkowa. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej o jej leczeniu.

Czym jest skaza białkowa?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, skaza białkowa to uczulenie, które pojawia się po zjedzeniu białka mleka krowiego. Białka te znajdują się w nabiale wykonywanym właśnie z mleka krowiego. Schorzenie to występuje najczęściej u dzieci, ponieważ nie mają one jeszcze dobrze rozwiniętego i uodpornionego układu trawiennego. Predysponowane do wystąpienia tego uczulenia są również dzieci, których rodzice czy dziadkowie również zmagali się ze skazą białkową. Objawy tego uczulenia to zazwyczaj biegunka, wymioty i inne problemy gastryczne. Najczęstszym jednak objawem jest pojawienie się czerwonej wysypki, która niestety mocno swędzi. Pojawia się ona w okolicach twarzy, uszu oraz przedramion. Jeśli zauważymy takie objawy u siebie lub dziecka po spożyciu produktów mlecznych, koniecznie udajmy się do lekarza, aby zlecił szereg badań umożliwiających wykrycie przyczyny dolegliwości.

Jak leczyć skazę białkową?

Obecnie nie ma skutecznego leku na zniwelowanie choroby. Skaza białkowa to uczulenie, którego objawy możemy jedynie osłabiać. Najlepszym sposobem jest wykluczenie ze swojej diety produktów na bazie mleka krowiego. Po gotowy jadłospis warto udać się do doświadczonego dietetyka. Na problemy z wysypką lekarz zapisze nam stosowne leki, które będą łagodzić ból i swędzenie, a także zmniejszą zaczerwienienie. To szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, ponieważ mogą powstać blizny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *