Cytrynian magnezu – charakterystyka

Cytrynian magnezu – charakterystyka

Jeśli interesujesz się suplementacją i zdrowiem, to może zainteresować Cię ten artykuł. Opisana jest w nim charakterystyka cytrynianu magnezu, w tym jego działanie, zastosowanie i skutki niedoboru.

Czym jest cytrynian magnezy?

Cytrynian magnezu jest związkiem chemicznym, który jest źródłem magnezu w postaci suplementu. Jego działanie jest ściśle związane z działaniem magnezu, ponieważ jest jego forma. Jego główną czynnością jest katalizacja reakcji zachodzących dla tłuszczów, białek czy węglowodanów. Dodatkowo ma właściwości przeciwzakrzepowe oraz działa ochronnie na serce i cały układ krwionośny.

Różnice między cytrynianem magnezu a magnezem

Wiele preparatów, które dostarczają organizmowi magnezu, możemy znaleźć w aptekach. Występują pod postacią tabletek, saszetek czy płynów i różnią się od siebie przede wszystkim postacią magnezu. Najlepiej przyswajalna przez organizm postać to sole organiczne, w których skład wchodzi właśnie cytrynian magnezu.

cytrynian magnezu

Zastosowanie cytrynianu

Cytrynian magnezu stosowany jest jako suplement przede wszystkim w przypadkach niedoboru magnezu w organizmie. Może one bowiem skutkować w zaburzeniach pracy serca czy nadciśnieniu tętniczym krwi. Jako widoczne na pierwszy rzut oka, skutki niedoboru możemy wymienić: wypadanie włosów, łamliwość paznokci, drganie powiek i skurcze różnych części ciała. Profilaktycznie cytrynian magnezu można podawać również w przypadku wzmożonego stresu, zmęczenie czy silnych bólów głowy. Dodatkowo spożywanie tego suplementu jest doradzane osobom starszym ,a także kobietom w ciąży i tym, które wciąż są w okresie karmienia piersią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *