Zastosowanie kolagenu w medycynie estetycznej

Zastosowanie kolagenu w medycynie estetycznej

Kolagen to kolejna substancja, która kojarzona jest z medycyną estetyczną. Zapewne wiele osób o nim słyszało, ale nie wiedzą, czym on jest. Jest to bardzo ważny element ludzkiego ciała, o którym opowiemy w tym artykule

Czym jest kolagen?

Kolagen to naturalne białko występujące w organizmie każdego z nas. U dorosłego człowieka zajmuje ona aż 6% ciała. Podstawową strukturą jest tropokolagen posiadający aminokwasy : lizynę, glicerynę, prolinę i hydroksyprolinę. Jest jednym z ważniejszych materiałów budulcowych w ludzkim ciele. Formułuje on tkanki. Znajdziemy go w mięśniach, więzadłach, stawach, skórze oraz chrząstkach.

 

kolagen

Kolagen dba o prawidłowe działanie układu kostno-stawowego, naprawia wszystkie tkanki w ciele i jest odpowiedzialny za ich wytrzymałość. Dodatkowo nadaje skórze jędrność i elastyczność, dlatego jest używany w medycynie estetycznej. Więc jak widać, kolagen jest bardzo ważny i odpowiada za wiele procesów w naszym ciele. Niestety z wiekiem mamy go coraz mniej. Można jednak ten proces opóźnić.

Nasz naturalny kolagen tracimy przez niezdrowy tryb życia. Nieodpowiednia dieta czy bark aktywności fizycznej, sprawiają, że substancja zanika. Jeśli chcemy zadbać o to, aby utrzymać kolagen w naszym organizmie, powinniśmy ograniczyć używki. Kolejnymi czynnikami jest promieniowanie ultrafioletowe oraz zanieczyszczenia powietrza. Jeśli chcemy utrzymać jak najdłużej kolagen w naszym organizmie powinniśmy, zmienić tryb życia albo stosować suplementy posiadające hydrolizatę.

Do czego używa się kolagenu?

Tak jak już zostało wspomniane, kolagen używany jest do produkcji różnych kosmetyków, możemy go znaleźć w kremach nawilżających lub przeciwzmarszczkowych. Jeśli chodzi o medycynę estetyczną, kolagen jest używany do tworzenia:

  • nici chirurgicznych,
  • kompresów,
  • nośników,
  • wypełniaczy.

Te ostatnie są używane do wyrównywania powierzchni skóry i modelowania kształtu twarzy oraz ust. Istnieje wiele preparatów kolagenowych, które również stosuje się do zmiany kształtu twarzy. Kolagenu używa się do likwidowania zmarszczek i innych efektów starzenia. Znajdziemy go również w suplementach poprawiających kondycję włosów oraz naszych stawów.

Często używa się go do tworzenia suplementów, które będą zachęcać naszą skórę do produkcji własnego kolagenu. Mowa tutaj o kwasie polimlekowym, polikaprolaktonem oraz hydroksyapatytem wapna.

Jednym z bardziej znanych zabiegów przy użyciu tej substancji jest mezoterapia topokolagenowa. Jego celem jest podanie pod skórę topokolagenu guna. Tworzy on nowe włókna. Ten zabieg można stosować samodzielnie lub w połączeniu z jakąś inną kuracją. Najczęściej jest łączony z leczeniami kwasem hialuronowym albo botuliną. Zabieg jest przeznaczony dla mężczyzn oraz kobiet. Nie trwa on długo i dostarcza do naszej skóry wiele witamin i minerałów, które są dla niej niezwykle ważne. Skutecznie nawilża ciało. Wspiera on nasz naturalny kolagen, stymulując go. Dzięki niemu możemy pozbyć się zmarszczek, odmłodzić dłonie, walczyć z bliznami i rozstępami oraz stymulować wzrost włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *