Pieprzyki – czym są i czy usuwanie pieprzyków jest konieczne?

Pieprzyki – czym są i czy usuwanie pieprzyków jest konieczne?

Pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe powstają na skutek nadmierne ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Pieprzyki niekoniecznie muszą być nabyte, występują również pieprzyki wrodzone, które nabywamy zaraz po urodzeniu. Znamiona mogą przybrać kolor czerwony, czarny, brązowy, niebieski czy zbliżony do koloru skóry. Osoby, które decydują się na usuwanie pieprzyków, zazwyczaj wcześniej były na wizycie u dermatologa i mają do czynienia ze znamionami, które mają nieregularne kształty, są niebezpieczne dla zdrowia.

Czy pieprzyki mogą być niebezpieczne?

Pieprzyki zazwyczaj są bezpieczne, jeśli prowadzi się odpowiedni tryb życia. Wiele osób ma ciała pokryte drobnymi zmianami i jest to naturalne zjawisko. Problem nadchodzi, gdy zauważymy, że nasze znamiona zmieniają kształt, powiększają się. Wtedy należy udać się do dermatologa, który ustali, czy usuwanie pieprzyków jest konieczne. Ponadto zwykłe pieprzyki, które początkowo były nieszkodliwe, mogą stać się niebezpieczne, jeśli będą narażone na zbytnie promieniowanie UV, które odpowiedzialne jest za powstanie większości zmian skórnych o charakterze nowotworowym. Od wielu lat lekarze, dermatolodzy i uczeni ostrzegają i proszą o rozsądne korzystanie ze słońca i rezygnację z solarium.

usuwanie pieprzyków

Czy laserowe usuwanie pieprzyków jest bezpieczne?

Laserowe usuwanie pieprzyków jest wykonywane w znieczulonym miejscu, dlatego pacjent nie musi się martwić bólem. Zabieg jest bezbolesny.  Najczęściej usuwania pieprzyków dokonuje się ze względów estetycznych. Powodem usuwania znamion są najczęściej powody zdrowotne. Czasem istnieje obawa, że pozostawiony na ciele pieprzyk przeistoczy się w coś znacznie gorszego.  Sam zabieg jest w pełni bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *