Wózek inwalidzki — jaki dla starszych osób?

Wózek inwalidzki — jaki dla starszych osób?

Wózek inwalidzki to jeden z rodzajów pomocy w poruszaniu się, który starszy rodzic lub krewny może wybrać, aby pozostać mobilnym. Osoby, które próbujemy przekonać do korzystania z wózka inwalidzkiego, mogą czuć, że ich niezależność zniknie w momencie, gdy będą oczekiwać na pomoc, popchnięcie czy pokonanie jakiejś przeszkody. Niestety są to delikatne rozmowy i bardzo osobista decyzja. Niemniej jednak wózek inwalidzki to idealne rozwiązanie dla osób, które są głęboko związane z domem. Dzięki niemu możemy zapewnić naszym bliskim bezpieczny transport do ogrodu czy do rodziny, przyjaciół.

Czy wózek inwalidzki to rozwiązanie dla starszego rodzica?

Aby zdecydować, czy wózek inwalidzki jest właściwym rozwiązaniem, pierwszym krokiem jest zwrócenie się do lekarza rodzinnego, fizjoterapeuty lub terapeuty zajęciowego o skierowanie do placówki zajmującej się wózkami inwalidzkimi w celu oceny. Doradzą, czy wózek inwalidzki jest opcją, a jeśli tak, jakie typy mogą być najbardziej odpowiednie. Będzie wiele rozważań, w tym postawa i siła fizyczna, a także waga i stan skóry. Przy wyborze najlepszych opcji uwzględnią również ewentualne przyszłe potrzeby.

wózek inwalidzki

Rodzaje wózków

Istnieją dwa rodzaje wózków inwalidzkich: ręczny i elektryczny. Jeśli chodzi o wózek ręczny, to możemy spotkać zarówno wózki dla osób, które potrafią się pchać, jak i takie, które są napędzane przez opiekuna. Tutaj wybór zależy od stanu starszej osoby. Jeśli Twoja bliska osoba ma wystarczająco siły, to dobrym rozwiązaniem będzie wózek, który będzie mogła sama poprowadzić. Dzięki temu poczuje się bardziej niezależna. Oczywiście modele takie bardzo często posiadają również uchwyty do pchania w razie potrzeby. Natomiast wózek z napędem byłby korzystny dla kogoś, kto nie jest w stanie korzystać z samobieżnego ręcznego wózka inwalidzkiego, ale chce być niezależny od kogoś innego, kto będzie go pchał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *